Procedura Niebieskiej Karty
Aby zatrzymać przemoc w rodzinie oraz uzyskać pomoc z wyjścia z tej sytuacji rozpoczyna się procedura niebieskiej karty. Procedura ta obejmuje działania wielu służb. Działania są indywidualnie dostosowane do potrzeb danej rodziny. Szczegółowe warunki realizowania procedury, zadania służb oraz formularze „Niebieska Karta” określa Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 września 2011 roku.
Kto może zgłosić prośbę o uruchomienie procedury Niebieskiej Karty?
O uruchomienie procedury może prosić każda osoba, która została dotknięta przemocą w rodzinie oraz osoby, które wiedzą, że w danej rodzinie występuje przemoc.
Należy pamiętać, że o wszczęciu procedury ostatecznie decyduje przedstawiciel służby, instytucji, do której została zgłoszona przemoc. Ponieważ przedstawiciel może mieć inny ogląd sytuacji. Organami upoważniającymi do uruchomienia procedury mają przedstawiciele następujących służb:
Niebieska Karta uruchamiana jest
Poprzez wypełnienie formularza NIebieska Karta – A przez przedstawiciela wyżej wymienionych służb, podczas rozmowy z osobą, która doznaje przemocy. Dokument ten zawiera dane i opisuje sytuacje przemocy. Po wypełnieniu formularza Niebieska Karta – A przekazuje się formularz Niebieska Karta – B, który zawiera informacje o prawnych konsekwencjach stosowania przemocy oraz informacje gdzie można uzyskać pomoc.
Niezależnie od prowadzonej procedury Niebieskiej Karty, jeśli osoba czuje się zagrożona lub istnieje zagrożenie zdrowia i bezpieczeństwa warto wzywać policję, dzwoniąc pod nr 997 lub 112.
Najważniejsze jest bezpieczeństwo Twoje i Twojej rodziny.