Asystent rodziny
Głównym zadaniem Asystenta rodziny jest praca z rodzina i na jej rzecz. Asystent rodziny wspiera ale i motywuje rodzinę do poprawy warunków życiowych, w szczególności dla dobra dzieci. Asystent pracuje zarówno w rodzinach, w których są dzieci oraz w tych rodzinach gdzie dzieci przebywają w pieczy zastępczej. Rolą asystenta rodziny w tym przypadku jest umożliwienie powrotu dzieci do domu rodzinnego. Współpraca z asystentem rodziny oraz rodziną odbywa się za zgodą obu stron.
Do zadań Asystenta rodziny należy wspieranie i motywowanie w kierunku poszukiwania pracy i jej utrzymanie, udzielania pomocy w rozwiązywaniu szeroko rozumianych problemów społecznych.
Aby móc kompleksowo pomagać rodzinie Asystent rodziny podejmuje współprace z innymi instytucjami oraz tworzy plan pracy z rodziną.
Zakres zadań Asystenta rodziny obejmuje cztery obszary:
• bezpośrednią pracę z rodzicami
• bezpośrednią pracę z dziećmi
• działania pośrednie realizowane na rzecz dziecka i rodziny
• organizację własnego warsztatu pracy.
• współpraca z zespołem interdyscyplinarnym lub grupą roboczą, o których mowa w art. 9a ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie lub innymi podmiotami, których pomoc przy wykonywaniu zadań uzna za niezbędną.
Szczegółowe zadania Asystenta rodziny określa art. 15 ust. 1 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.